Radoslava Ristovská

„História tým, že podáva správu o minulosti, umožňuje ľuďom posudzovať prítomnosť.“   Thomas Jefferson

Dejiny sú veľmi špecifické. Buď ich človek miluje alebo nie. Málokedy existuje niečo medzi tým. V mojom prípade je to, samozrejme, ten prvý prípad, o čom svedčí aj moje zameranie historičky.

Štúdium histórie som ukončila na Trnavskej univerzite v Trnave v roku 2009, pričom v rokoch 2010 až 2013 som tam absolvovala aj interné doktorandské štúdium. I keď dnes najmä učím, vo veľkej miere sa stále venujem i výskumu archívnych prameňov a písaniu, o čom svedčí aj to, že som v Rakúsku získala ročné štipendium na výskum šľachtických rodov. Rok som sa tiež venovala vytváraniu úloh z dejepisu pre NÚCEM.

Považujem sa za prísnu učiteľku, ale gymnáziá vždy patrili medzi výberové školy a ja sa snažím, aby tomu tak bolo aj naďalej. Každý študent má dostať komplexné vzdelanie, aby si vo štvrtom ročníku mohol vybrať cestu pre svoju budúcnosť.

Veľmi rada organizujem, preto sa aj v priebehu školského roka snažím, spolu s kolegami, zorganizovať pre žiakov nejaké aktivity. A k čomu sa môžem zatiaľ hrdo prihlásiť?

• dejepisná exkurzia do Osvienčimu a Krakova
  • beseda s pani Helenkou Weinwurmovou
  • celoslovenský projekt Študenti po stopách totality

Nápadov mám ešte veľa a verím, že bude priestor na ich organizáciu. A na to sa už teraz veľmi teším...